"Z Żelazowej Woli do Paryża"


To już drugi wyjazd kulturalny organizowany przez CSiK w Garwolinie z cyklu "Kulturowyjazdy". Po czerwcowym nocnym zwiedzaniu warszawskich muzeów czas na muzykę. W zeszły poniedziałek 42 mieszkańców Garwolina i okolic (w tym wolontariusze CSIK!) odwiedziło Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Tam odbył się koncert pt: " Z Żelazowej Woli do Paryża" na którym zagrano najznakomitsze utwory Chopina na fortepian solo oraz z towarzyszeniem orkiestry. Padły również odpowiedzi na pytania
* Czy Chopin był egoistą?
* Dlaczego nie chciał pomóc Mickiewiczowi?
* Do czego potrzebował George Sand?
* Kiedy nie wolno jeździć na Majorkę?

Marcin Sompoliński, dyrygent i prowadzący, odkrył przed słuchaczami niuanse życiorysu najwybitniejszego polskiego kompozytora, prześledził rozwój jego artystycznej drogi, muzycznych inspiracji, które zaważyły na kształcie jego dzieł, a także przybliżył ducha epoki, w której wzrastał młody Fryderyk. Postać Chopina została w pewnym stopniu "odbrązowiona", co nie wyklucza, że potraktowana została z należytym jej szacunkiem i podziwem. Biograficzne dociekania uzupełniły prezentacje multimedialne oraz filmy zrealizowane specjalnie na potrzeby koncertu w Żelazowej Woli i w Paryżu.

Wykonawcy:
Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran)
Krzysztof Jabłonski (fortepian)
Orkiestra Symfoniczna Collegium F
Marcin Sompoliński - dyrygent, prowadzenie koncertu